Program edukacyjny „Sanford Harmony”

„Sanford Harmony” to program wspierania rozwoju społeczno-emocjonalnego dzieci w wieku od 3 do 12 lat, który został stworzony przez specjalistów z dziedziny pedagogiki na Arizona State University. Edukatorzy opracowali praktyczne metody, scenariusze zajęć, historie oraz ćwiczenia, mające na celu poprawienie komunikacji i współpracy w grupie, nauczenie okazywania empatii i szacunku oraz rozwiązywania problemów, a także rozwinięcie kompetencji emocjonalnych u dzieci.

Pomysłodawcą, a zarazem fundatorem programu „Sanford Harmony” jest przedsiębiorca i filantrop T. Denny Sanford, którego misją jest pomoc w tworzeniu lepszego jutra. Na prośbę Sanforda w 2014 roku National University rozpoczęło dystrybucję programu w Stanach Zjednoczonych. Obecnie z programem pracuje już ponad 8 milionów dzieci. W 2019 roku PWN Wydawnictwo Szkolne zostało wyłącznym partnerem Sanford Harmony w Polsce.

„Sanford Harmony” został stworzony z myślą o dzieciach, nauczycielach oraz rodzicach. Program wspiera dzieci w nabywaniu kompetencji społeczno-emocjonalnych, a nauczycielom i rodzicom pomaga w tworzeniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska na pierwszych etapach edukacji.

Praca z programem polega na regularnych zajęciach opartych na ciekawych historyjkach, rozmowach i zabawach w grupie z nauczycielem i w parach z rówieśnikiem.

Program „Sanford Harmony” zapewnia prawidłowy rozwój społeczno-emocjonalny dzieci, uczy współpracy i empatii, pomaga w nawiązywaniu dobrych relacji z rówieśnikami, ułatwia komunikowanie się, rozwiązywania problemów i konfliktów, sprawia, że dzieci chętniej chodzą do przedszkola, a także pomaga dzieciom nazywać emocje i radzić sobie z trudnymi uczuciami jak złość, smutek czy lęk.

Założenia programu są zgodne z wieloma punktami podstawy programowej wychowania przedszkolnego (zarówno zadaniami przedszkola jaki i osiągnięciami dziecka na koniec wychowania przedszkolnego) obowiązującej w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych formach wychowania przedszkolnego.

Program pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka.

2019_05_14_Sanford_FB_Duzy-24e576dc